Barevná teplota světla



Svítidla mohou mít různé odstíny, od chladných tónů po žlutou. Vyberte si odstín světla na míru, podle toho, pro jaký účel a jakou místnost ho potřebujete. Při výběru se podívejte na udávanou barevnou teplotu světla.

Různá svítidla poskytují rozdílný odstín bílé barvy světla, který se častěji označuje jako barevná teplota světla. Moderní zářivky mají oproti klasickým žárovkám zpravidla „bělejší“ odstín, a tak se více přibližují dennímu světlu. Ne v každé situaci je však taková volba vhodná.

V místnostech pro odpočinek či spánek je vhodnější osvětlení s nádechem žluté , které výrobci často označují jako „teplou bílou“. Takové světlo navozuje klidnější a příjemnější atmosféru. Opačným případem jsou místnosti pro práci. Svítidla s chladnějším odstínem bílé mají pozitivní vliv na naši bdělost a podporují soustředění. Proto se často volí jako osvětlení do pracovny nebo kuchyně. V prodejnách najdete tato světla pod označením „denní bílá“ nebo „přirozená bílá“.

Pokud si chcete vybrat odstín osvětlení přesně, podívejte se na udávanou barevnou teplotu světla. Měří se v kelvinech (K). Obecně platí, že čím vyšší hodnota, tím je odstín světla chladnější.

barevna_teplota_svetla.jpg

Stupnice barevné teploty světla




srovnani_ruznych_teplot_osvetleni.jpg

Porovnání barevné teploty světla







Získejte e-book

Katalog plný tipů a užitečných rad pro osvětlení




Výběr osvětlení do různých místností.
Je lepší LED nebo zářivky?
Klíčové parametry svítidel.

S podrobnými radami
pro osvětlení bytu / domu