Osvětlujeme jídelní stůl15. 6. 2017, přečtete za 2 minuty

Každý večer si dáváte záležet na tom, aby jídlo na společné večeři nejen dokonale chutnalo, ale také tak vypadalo. Ne nadarmo se říká, že lidé jí očima. Zrakový a čichový vjem je to první, co strávníka při příchodu ke stolu zaujme.

Jídlo, které krásně vypadá, jíme s o to větší chutí. Abyste docílili toho správného efektu, musíte si vypomoct zdánlivě nepotřebným, ale velmi přínosným osvětlením.

dinner-1246287_1920.jpg

Použité svítidlo ovlivňuje chuť jídla

Správné vnímání barev a vzhledu jídla výrazně ovlivňuje jeho chuť. Jestliže se nám něco nelíbí, může to chutnat sebelépe a stejně budeme mít pocit, že to pro nás není to pravé jídlo. K dokonalému požitku z jídla tak neoddělitelně patří také jeho vzhled.

Ne vždy se můžete spolehnout na pomoc ze strany přirozeného denního světla. V zimních večerech a zamračených dnech musíte hledat podporu u interiérového osvětlení, které doladí vzhled vaší domácí tabule k dokonalosti.

Svítidlo patří nad střed jídelního stolu

Jak začít? Ideálně byste měli umístit jídelní stůl tak, aby interiérové svítidlo bylo nad jeho středem. Pokud máte delší stůl, pak pro pokrytí celé jeho plochy využijte více svítidel. Celý stůl přitom musí být osvětlen tak, aby světlo nevrhalo nepříjemné stíny.

Velikost světla vybírejte podle toho, zda pravidelně chystáte večeře pro větší počet lidí, nebo třeba jen pro dva strávníky. Centrální světlo pak můžete doplnit menšími světly, které už spíše než k osvětlení jídla poslouží k doladění té správné atmosféry.

dining-2112653_1920.jpg

Závěsným osvětlením nic nezkazíte

U většího počtu strávníků chcete většinou vidět nejen na své jídlo, ale také na ostatní v průběhu konverzace. Dostatečně intenzivní závěsné osvětlení je pak nutností. Nesmí ale oslňovat, pak by byl veškerý požitek z jídla pryč.

Dejte si pozor také na výši zavěšení svítidla. Pokud se budete neustále nahýbat, abyste jeden na druhého přes světlo viděli, pak vám příliš užitku nepřinese. Ideálně by mezi deskou jídelního stolu a samotným svítidlem  mělo být 71 až 81 cm.


Ukázka vhodných svítidel nad jídelní stůl od firmy Lucide.

Dotazy na ceny a dobu dodání pište na: info@fulgur.cz

str. 96 svítidla nad jídelní stůl Lucide str.jpg

Další typy svítidel naleznete v katalogu Lucide ZDE.Získejte e-book

Katalog plný tipů a užitečných rad pro osvětlení
Výběr osvětlení do různých místností.
Je lepší LED nebo zářivky?
Klíčové parametry svítidel.

S podrobnými radami
pro osvětlení bytu / domuSouvisející článkyBodová svítidla umístíte kamkoliv

Dokonalé osvětlení interiéru nemusí vždy vycházet z klasického rozložení lustr, lampa a další světla. Nezapomeňte, že právě to, jak váš domov bude vypadat, když...

4. 9. 2017, přečtete za 2 minuty
Stínítko na lampy – funkční i designový pomocník

Důležitou součástí každého svítidla je rozhodně stínidlo. Tento někdy nenápadný pomocník vám v interiéru vykouzlí pohodlnou atmosféru a designově jej doplní. S...

14. 8. 2017, přečtete za 2 minuty
Energetický štítek v praxi

Hledáte správný a přitom úsporný energetický zdroj do svého svítidla? Potom je energetický štítek svítidla přesně to, co byste měli sledovat. Podle směrnice E...

8. 8. 2017, přečtete za 2 minuty