Proč praskají žárovky1. 6. 2017, přečtete za 2 minuty

Každý z nás to zná. Přijdete domů, sáhnete po vypínači a rozsvítíte. Jenže v tom okamžiku se ozve zlověstná rána a je po žárovce. V lepším případě jen se skloněnou hlavou, smířeni s porážkou vylezete po schůdcích a vyměníte zčernalou žárovku za novou. Už zase. V horším scénáři se budete muset vydat na chodbu zapnout vyhozené pojistky.

light-bulb-503881_1920.jpg

Časté výlety do obchodu

Kdo má problémy s praskajícími žárovkami, cestu do obchodu zná už poslepu. Pokud vás nebaví neustálá reklamace žárovek, zavolejte raději elektrikáře.

Příčin totiž může být hned několik a výměna žárovky za jiný typ nemusí problém vyřešit. Zda nedochází v síti k přepětí, zjistíme přeměřením elektřiny. Pokud proud kolísá nebo je napětí příliš vysoké, žárovky budou trpět. Ke zkratu může dojít také přímo v objímce svítidla.

Zakoupená přepěťová ochrana tento problém bohužel většinou nevyřeší, návštěvě elektrikáře se nevyhnete.

Dalším problémem může být málo utažený drát ve svítidle, který jiskří. Neustálé připojování a odpojování elektřiny má pak i na kvalitní žárovky razantní dopad.

Přepálené vlákno nebo prasklé sklo

Důležité je vždy brát ohled na to, zda se v žárovce přepaluje vlákno, nebo jestli praská samotná žárovka.

V případě přepáleného vlákna žárovka zčerná. Nejčastějším důvodem tohoto poškození žárovky je již zmíněné přepětí.

Jestliže praská samotné sklo žárovek, pak je problém pravděpodobně v nevhodné konstrukci světla. Řešením tohoto problému je osazení slabšími žárovkami nebo výměna celého světla. V tomto případě se opravdu vyplatí připlatit si za kvalitní svítidlo.

Žárovky s wolframovým vláknem

Kvalita žárovek s wolframovým vláknem je mnohem menší, než bývala kdysi. Problém praskání klasických žárovek však není až tak v této snížené kvalitě, ale spíše v samotných vlastnostech wolframu.

Čas se podepíše na většině věcí a ani u wolframu tomu není jinak. Původně celistvé vlákno mění strukturu a stává se z něj řada vzájemně držících krystalů. Proces rekrystalizace se navíc mnohonásobně urychluje, jestliže je wolfram zahříván – tedy využíván jako součást žárovky.

Spojení jednotlivých krystalů se výrazně oslabuje, ve wolframovém vláknu a ostatních vnitřních součástech žárovky dochází k tepelnému pnutí. Kvůli přeměně vlákna na krystaly vznikají slabá místa, která dříve či později vinou přetížení spojů prasknou.

Investice do jiných materiálů, ať už LED nebo zářivek, se v tomto případě opravdu vyplatí.

energiesparlampe-795769_1920.jpg


led žárovka - edison jako inteligentní objekt-1.jpg Led žárovka.jpg LED žárovka se senzorem.jpg

LED žárovka E27 s vláknem

- 4W/ 2600K/ 460lm

- životnost 25 tisíc hodin

Cena: 334,- Kč

Zakoupíte ZDE.

LED žárovka E27

- 6W/ 3000K/ 

- životnost 30 tisíc hodin

Cena: 167,- Kč

Zakoupíte ZDE.

LED žárovka se senzorem

- 7W/ 3000K/ 550lm

- spíná při šeru 8-10 lux

Cena: 353,- Kč

Zakoupíte ZDE.Další LED žárovky naleznete ZDE.Získejte e-book

Katalog plný tipů a užitečných rad pro osvětlení
Výběr osvětlení do různých místností.
Je lepší LED nebo zářivky?
Klíčové parametry svítidel.

S podrobnými radami
pro osvětlení bytu / domuSouvisející články5 tipů na osvětlení inspirované hipstery

Čistý a jednoduchý design, inspirace severským nábytkem a občas nějaké to terárko s kytkou. Typická představa pokoje nebo celé domácnosti, kterou nejen hipsteři...

19. 1. 2018, přečtete za 2 minuty
Ušetřete až 60 % energie s LED svítidly

Světlem vše začíná. Ráno ho zapnete, když se chystáte do práce. V šedém odpoledni oceníte alespoň trochu projasnění dne. Večer dokreslí tu správnou atmosféru ke...

3. 1. 2018, přečtete za 2 minuty
3 tipy na okouzlující vánoční dárky

Vánoce jsou za dveřmi a vy stále přemýšlíte, co koupit svým nejbližším? Z nakoupených knih byste už mohli postavit pevnost a oblečení prostě nikdy neodhadnete s...

18. 12. 2017, přečtete za 2 minuty