Proč praskají žárovky1. 6. 2017, přečtete za 2 minuty

Každý z nás to zná. Přijdete domů, sáhnete po vypínači a rozsvítíte. Jenže v tom okamžiku se ozve zlověstná rána a je po žárovce. V lepším případě jen se skloněnou hlavou, smířeni s porážkou vylezete po schůdcích a vyměníte zčernalou žárovku za novou. Už zase. V horším scénáři se budete muset vydat na chodbu zapnout vyhozené pojistky.

light-bulb-503881_1920.jpg

Časté výlety do obchodu

Kdo má problémy s praskajícími žárovkami, cestu do obchodu zná už poslepu. Pokud vás nebaví neustálá reklamace žárovek, zavolejte raději elektrikáře.

Příčin totiž může být hned několik a výměna žárovky za jiný typ nemusí problém vyřešit. Zda nedochází v síti k přepětí, zjistíme přeměřením elektřiny. Pokud proud kolísá nebo je napětí příliš vysoké, žárovky budou trpět. Ke zkratu může dojít také přímo v objímce svítidla.

Zakoupená přepěťová ochrana tento problém bohužel většinou nevyřeší, návštěvě elektrikáře se nevyhnete.

Dalším problémem může být málo utažený drát ve svítidle, který jiskří. Neustálé připojování a odpojování elektřiny má pak i na kvalitní žárovky razantní dopad.

Přepálené vlákno nebo prasklé sklo

Důležité je vždy brát ohled na to, zda se v žárovce přepaluje vlákno, nebo jestli praská samotná žárovka.

V případě přepáleného vlákna žárovka zčerná. Nejčastějším důvodem tohoto poškození žárovky je již zmíněné přepětí.

Jestliže praská samotné sklo žárovek, pak je problém pravděpodobně v nevhodné konstrukci světla. Řešením tohoto problému je osazení slabšími žárovkami nebo výměna celého světla. V tomto případě se opravdu vyplatí připlatit si za kvalitní svítidlo.

Žárovky s wolframovým vláknem

Kvalita žárovek s wolframovým vláknem je mnohem menší, než bývala kdysi. Problém praskání klasických žárovek však není až tak v této snížené kvalitě, ale spíše v samotných vlastnostech wolframu.

Čas se podepíše na většině věcí a ani u wolframu tomu není jinak. Původně celistvé vlákno mění strukturu a stává se z něj řada vzájemně držících krystalů. Proces rekrystalizace se navíc mnohonásobně urychluje, jestliže je wolfram zahříván – tedy využíván jako součást žárovky.

Spojení jednotlivých krystalů se výrazně oslabuje, ve wolframovém vláknu a ostatních vnitřních součástech žárovky dochází k tepelnému pnutí. Kvůli přeměně vlákna na krystaly vznikají slabá místa, která dříve či později vinou přetížení spojů prasknou.

Investice do jiných materiálů, ať už LED nebo zářivek, se v tomto případě opravdu vyplatí.

energiesparlampe-795769_1920.jpg


led žárovka - edison jako inteligentní objekt-1.jpg Led žárovka.jpg LED žárovka se senzorem.jpg

LED žárovka E27 s vláknem

- 4W/ 2600K/ 460lm

- životnost 25 tisíc hodin

Cena: 334,- Kč

Zakoupíte ZDE.

LED žárovka E27

- 6W/ 3000K/ 

- životnost 30 tisíc hodin

Cena: 167,- Kč

Zakoupíte ZDE.

LED žárovka se senzorem

- 7W/ 3000K/ 550lm

- spíná při šeru 8-10 lux

Cena: 353,- Kč

Zakoupíte ZDE.Další LED žárovky naleznete ZDE.Získejte e-book

Katalog plný tipů a užitečných rad pro osvětlení
Výběr osvětlení do různých místností.
Je lepší LED nebo zářivky?
Klíčové parametry svítidel.

S podrobnými radami
pro osvětlení bytu / domuSouvisející článkyRozdíl mezi přímým a nepřímým osvětlením

Dokážeme vnímat přímé i nepřímé světlo, každé z nich má svůj účel a dohromady dodávají interiéru celistvé osvětlení. Ve většině místností si totiž nevystačíte p...

3. 7. 2017, přečtete za 3 minuty
Osvětlujeme jídelní stůl

Každý večer si dáváte záležet na tom, aby jídlo na společné večeři nejen dokonale chutnalo, ale také tak vypadalo. Ne nadarmo se říká, že lidé jí očima. Zrakový...

15. 6. 2017, přečtete za 2 minuty
Vybíráme funkční svítidla do interiéru

Poraďte si s osvětlením interiéru po svém, ale přitom funkčně. Nejdříve si rozmyslete, kam chcete umístit jaký typ svítidla, a teprve poté začněte vybírat dle d...

25. 5. 2017,