OSVĚTLENÍ KUCHYNĚKuchyně je vedle obývacího pokoje hlavní společenskou místností domácnosti. Tradičně bývá spojená s jídelnou, a tomuto dvojímu využití by měla odpovídat i volba osvětlení. Místo jednoho centrálního svítidla je proto mnohem vhodnější zaměřit se na obě části místnosti – kuchyňskou linku a jídelní stůl – zvlášť.

I v dnešní uspěchané době je kuchyňská linka místem, kde připravujeme většinu jídla, které sníme. Pro některé je vaření nutností k přežití, pro jiné zábavou i koníčkem. V obou případech ale platí, že kvalitní osvětlení kuchyňské linky je předpokladem pro kvalitní přípravu jídla. Takové svítidlo by mělo být relativně intenzivní (ne však oslepující). Většinou se zdroje světla umisťují pod skříňky nad pracovní linkou. Je žádoucí, aby světlo nevrhalo žádné stíny ani odlesky, které by nás mohly při přípravě jídla mást. Velkou roli hraje i schopnost kuchyňských svítidel věrně reprodukovat barvy, proto jsou vhodné zdroje osvětlení s vysokým Indexem podání barev. Co se týká barevné teploty osvětlení, lze spíše doporučit chladnější odstíny bílé. Napomáhají udržení bdělosti a soustředění.

světlo pod kuchyňskou linku

Pro nasvícení jídelního prostoru jsou nejvhodnějším řešením závěsná stropní svítidla, pokud možno s nastavitelnou výškou. Jejich účelem je samozřejmě nasvícení pokrmů, ale slouží také k navození příjemné a klidné atmosféry. Světlo by tedy nemělo být příliš intenzivní a v žádném případě nesmí stolovníky oslňovat. Doporučujeme lampu umístit alespoň 55 cm nad stůl a k osvětlení použít mléčnou žárovku.

závěsné designové svítidlo

Pokud je kuchyně dostatečně velká, je vhodné na strop nebo na zdi umístit orientační osvětlení. V místnostech s vysokým stropem je vhodný centrální lustr, který zajistí rozptýlené světlo pro celou místnost. Pokud je strop nižší, je lepší zvolit nenápadné osvětlení, například ve formě několika zapuštěných halogenových svítidel. Pro osvětlení kuchyně jsou vhodnější odstíny bílé, která více připomíná denní světlo.


Osvětlení do kuchyně.

Moderní osvětlení kuchyněZískejte e-book

Katalog plný tipů a užitečných rad pro osvětlení
Výběr osvětlení do různých místností.
Je lepší LED nebo zářivky?
Klíčové parametry svítidel.

S podrobnými radami
pro osvětlení bytu / domuZ našeho e-shopuANETA
728 Kč s DPH
THOR
5697 Kč s DPH
BETRANO
2133 Kč s DPH
ADRIANA
1726 Kč s DPH
PAVLA
2620 Kč s DPHOBÝVACÍ POKOJ
LOŽNICE
DĚTSKÝ POKOJ
KOUPELNA
KUCHYNĚ