OSVĚTLENÍ LOŽNICEE - SHOP


LOŽNICE

Hlavním účelem ložnice je zajistit jejím obyvatelům pohodlný a ničím nerušený spánek. Pokud není zařízená zároveň jako pracovna, je vhodné zaměřit se na to, aby ložnice navozovala uklidňující atmosféru. Na tom má největší podíl osvětlení, proto byste měli jeho výběru věnovat dostatečnou pozornost.

Jako stropní svítidlo do ložnice můžete zvolit klasický lustr, je ale třeba dbát na to, aby světlo nebylo ostré ani příliš intenzivní. Před bodovým osvětlením dejte přednost rozptýlenému, lze doporučit i mléčně zbarvené žárovky nebo stínidla, která zabrání tomu, aby vás světlo oslňovalo. Zvolte svítidla s teplejším odstínem. Nejčastěji je najdete pod označením „teplá bílá“. Chladné odstíny, přibližující se dennímu světlu, mají tendenci podporovat aktivitu a bránit ospalosti. Pro ložnici je proto vhodnější odstín teplejší.

Pokud vaše ložnice slouží zároveň i jako šatna, může být tlumené osvětlení nedostatečné. Nabízí se dvě řešení - buď kompromis (volba o něco intenzivnějšího centrálního osvětlení) nebo doplňkové osvětlení, které budete využívat pouze ve chvílích potřeby. V obou případech je však vhodné vybrat svítidlo, které nebude zkreslovat barvu vašeho oblečení, mělo by proto mít vysokou hodnotu CRI (index věrnosti podání barev).

Ať už jste příznivci čtení nebo ne, určitě se vám bude v ložnici hodit ještě doplňkové světlo. Nejčastější volbou bývá klasická stolní lampa umístěná na noční stolek, ale nic vám nebrání v tom, abyste zvolili lampu stojací. Je vhodné zvolit svítidlo se stínítkem, který vám umožní směřovat světlo přesně tam, kde ho potřebujete, třeba přímo na listy stránek. Váš partner tak bude moci v klidu odpočívat a nebudete ho nijak omezovat.

Jako dodatek ke standardnímu osvětlení ložnice se často volí orientační světlo. Může jej samozřejmě nahradit zmíněná lampička, tím se však připravíte o další možnost, jak ložnici zútulnit. Smyslem orientačního světla je, aby poskytovalo dostatek světla pro chození po místnosti (např. když jdete spát později), ale zároveň aby nevzbudilo případného spáče. Často se volí nástěnné svítidlo s rozptýleným slabým světlem. Možností je ale spousta, takže si každý vybere podle své chuti.


osvětlení do ložnice

Řešení osvětlení ložniceZískejte e-book

Katalog plný tipů a užitečných rad pro osvětlení
Výběr osvětlení do různých místností.
Je lepší LED nebo zářivky?
Klíčové parametry svítidel.

S podrobnými radami
pro osvětlení bytu / domuZ našeho e-shopuANETA
728 Kč s DPH
THOR
5697 Kč s DPH
BETRANO
2133 Kč s DPH
ADRIANA
1726 Kč s DPH
PAVLA
2620 Kč s DPHOBÝVACÍ POKOJ
LOŽNICE
DĚTSKÝ POKOJ
KOUPELNA
KUCHYNĚ